Людям із порушенням зору
Побудовано на платформі
Повернутися до списку

Як зняти психологічну напругу і позбутися роздратування або гніву.

03.08.2020

        Конфлікти часто породжують такий емоційний стан, в якому важко мислити, робити висновки або вирішити саму проблему. Однак є спеціальні прийоми, завдяки яким ви зможете зняти напругу, а також позбутися роздратування і гніву. Вони допоможуть вам продуктивно пройти через кризу, а гнів і роздратування покинуть вас. Конфлікти часто породжують такий емоційний стан, в якому важко мислити, робити висновки, підійти творчо до вирішення проблеми. При вирішенні конфліктної ситуації дотримуйтеся наступних правил.

  1. Пам'ятайте, що в конфлікті у людини домінує не розум, а емоції, що веде до афекту, коли свідомість просто відключається, і людина не відповідає за свої слова і вчинки, за які згодом буває прикро і незручно. Тому з ділового спілкування необхідно усунути судження і оцінки, що зачіпають гідність співрозмовників, протегуючі судження і оцінки, іронічні зауваження, висловлені з почуттям погано прихованої зверхності або зневаги.
  2. Прагніть поважної манери розмови. Такі фрази, як «Прошу вибачити», «Буду дуже вдячний», «Якщо для Вас не важко», перешкоджають формуванню у опонента внутрішнього опору, знімають негативні емоції.
  3. Прагніть вести обговорення не з приводу займаних сторонами позицій, а по суті проблеми, грунтуючись на об'єктивних критеріях. Намагайтеся вислухати співрозмовника, так як вміння слухати - один з критеріїв комунікабельності.
  4. Дотримуйтеся багатоальтернативного підходу. Наполягаючи на своїй пропозиції, не відкидайте пропозицію партнера, краще поставте собі питання «Хіба я ніколи не помиляюся?» Постарайтеся вислухати обидві пропозиції і подивіться, яку суму вигод і втрат вони принесуть найближчим часом і потім.
  5. Усвідомте значущість вирішення конфлікту для себе, задавши питання «Що буде, якщо вихід не буде знайдений?» Це дозволить перенести центр ваги з відносин на проблему.
  6. Якщо ви і ваш співрозмовник роздратовані і агресивні, то необхідно знизити внутрішню напругу, "випустити пару". Але розрядити гнів на оточуючих - це не вихід, а вибрик. Але якщо вже так вийшло, що втратили контроль над собою, спробуйте зробити єдине: замовкніть самі, а не вимагайте цього від партнера. Уникайте констатації негативних емоційних станів партнера.
  7. Запропонуйте співрозмовнику стати на ваше місце і запитайте: «Якби ви були на моєму місці, то що б ви зробили?» Це знімає критичний настрій і перемикає гнів співрозмовника з емоцій на осмислення.
  8. Не перебільшуйте свої заслуги і не демонструйте зверхності. Не звинувачуйте і не приписуйте тільки партнеру відповідальність за гнів і ситуацію, що виникла.
  9. Незалежно від результатів вирішення протиріч прагніть не руйнувати відносини.

У психології проведено багато досліджень з вивчення можливостей індивідуальної і групової психокорекції конфліктної поведінки. Наведемо деякі з методів, прийомів, завдяки яким можна зняти напругу, гнів і позбутися роздратування. Перемикання на інший вид діяльності - пов'язаний з руховою активністю, що вимагає фізичної напруги, завдяки якій спалюється адреналін. Так, якщо перебуваєте на роботі, займіться якимось видом діяльності: переберіть папери; полийте квіти; заваріть чай; переставте стіл; пройдіть кілька разів в швидкому темпі по коридору; зайдіть в туалетну кімнату і потримайте 4-5 хвилин руки під холодною водою; підійдіть до вікна і подивіться на небо, дерева.

Якщо знаходитесь вдома, то постарайтеся вийти на вулицю і побігати або походити в швидкому темпі 10-15 хвилин; прийміть контрастний душ; перемийте накопичений посуд. Постарайтеся практикувати даний метод як можна частіше в ті моменти, коли відчуваєте, що втрачаєте самоконтроль. Тоді даний спосіб увійде в звичку. Крім того, постарайтеся хоча б раз на тиждень займатися справою, яка вас радує, заспокоює і приносить задоволення.

Візуалізація - подумки висловіть свої почуття і переживання або щось зробіть людині, яка викликала негативну реакцію. Він прийнятний, якщо не можете вилити своє роздратування, наприклад, на керівника або якщо припускаєте, що ваш гнів тільки погіршить і без того напружену ситуацію. В результаті досягнете звільнення від гніву, нічим при цьому не ризикуючи.

«Заземлення» - уявіть: гнів входить у вас від опонента як пучок негативної енергії. Потім уявіть собі, як ця енергія відпускається в ноги і вільно іде в землю.

«Зменшення опонента у зрості» - уявіть собі, що під час спілкування ваш опонент настільки зменшується у зрості, що перетворюється в грудку бруду, в яку можете наступити, а голос його при цьому стає все слабкішими і слабкішими. В результаті він здасться менш значним і впливовим.

«Настрій» - візьміть кольорові фломастери або олівці і розслабленою лівою рукою почніть малювати будь-який малюнок: лінії, плями, фігури і т.п. Постарайтеся повністю зануритися в свої переживання, тобто вибрати і провести лінії відповідно до свого настрою, як би матеріалізуючи на папері свої переживання. Замалювавши весь аркуш паперу, переверніть його і на зворотному боці напишіть 8-10 слів, що відображають ваш настрій (переживання). Пишіть ті слова, які першими спадають на думку. Потім ще раз подивіться на малюнок, як би заново переживаючи свій стан, перечитайте слова і енергійно, із задоволенням розірвіть його, зімніть клаптики і викиньте у відро для сміття. Разом з викинутим малюнком ви рятуєтеся від поганого настрою і знаходите заспокоєння.

«Внутрішній промінь» - метод можна використовувати на початковій стадії роздратування, коли приходить порушення самоконтролю, зникає психологічний контакт у спілкуванні, з'являється відчуження. Для його виконання необхідно розслабитися і уявити такі картинки. У верхній частині виникає світлий промінь, який рухається зверху вниз і повільно освітлює обличчя, шию, плечі, руки теплим, рівним і приємним світлом. У міру руху променя розгладжуються зморшки, зникає напруга в області потилиці, послаблюються складки на лобі, «опадають» брови, «охолоджуються» очі, послаблюються затиски в кутках губ, опускаються плечі, звільняються шия і груди. Світлий внутрішній промінь створює зовнішність нової спокійної, упевненої і благополучної людини.

«Мій будинок» («моя кімната») - для реалізації цієї вправи необхідно сісти, розслабитися і почати будувати в уяві свій улюблений будинок або кімнату з видом на річку, озеро, ліс або ще кудись. Обставте його, як ви хочете, уявіть своє улюблене крісло. Запам'ятайте його і подумки зайдіть в нього відпочивати в будь-який час протягом дня.

«Побувши» в ньому 5-7 хвилин, ви відчуєте приплив сил. Запитайте себе: «Який урок я можу взяти з цієї ситуації, щоб бути підготовленими до аналогічних випадків в майбутньому? Як я можу бути впевненими в собі, якщо зіткнуся з подібним випадком знову?»Такий підхід допоможе звільнитись від негативних емоцій, оскільки навчить діяти грамотно в аналогічних ситуаціях і уникати стресу. Тут ми перерахували лише кілька методів. Виберіть найбільш прийнятні для себе. Регулярне використання їх приведе до того, що гнів і роздратування покинуть вас, а конфліктна ситуація і опонент можуть здатися незначними. Вони допоможуть вам продуктивно пройти через кризу і відчути себе більш врівноваженим і спокійним.

Сподіваємось, що наші поради стануть вам у нагоді.

Якщо ж ви потребуєте допомоги фахівців – звертайтесь до Вовчанської районної філії Харківського обласного центру зайнятості за тел. : (068)196-45-15, (05741) 44996, 42380.

2024 © Усі права захищено
Слідкуйте за новинами
Побудовано на платформі

Для забезпечення зручності у користуванні цим сайтом деякі сервіси використовують технологічні особливості, а саме - cookie. Таке функціональне рішення дозволить вам не вводити одну і ту ж інформацію кожен раз, коли ви повертаєтесь на цю сторінку, або переходите з однієї сторінки на іншу тощо. Залишаючись, ви даєте згоду на використання cookie.  Докладніше