Людям із порушенням зору
Побудовано на платформі
Повернутися до новин

Пам’ятка для населення щодо утримання колодязів

Новина
04.03.2024

Джерелом питної води являються підземні та поверхневі води. При цьому артезіанські води більш захищені від забруднення та стороннього втручання і потребують менших витрат на доведення їх до стандартних вимог щодо якості та безпечності.

У Чугуївському районі значна кількість населення, переважно в сільській місцевості використовує саме підземні води з обладнанням для їх підйому відповідних споруд, тобто шахтні та трубчасті колодязі (свердловини). Такі підземні води є незахищеними від забруднення, вони пов’язані з поверхнею землі, з її станом.

Вимоги до влаштування водозабірних споруд у вигляді колодязів різного типу включені як додатки до Державних санітарних правил та норм (ДСанПіН) 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною».

Одним з основних правил влаштування та подальшої експлуатації колодязів є їх ізоляція від проникнення поверхневого стоку (дощових та талих вод).

Наземна частина колодязя (оголовок), призначена для захисту шахти від забруднення та спостереження за водозабором, обладнується  не менш як на 0,8 м вище поверхні землі, яка закривається кришкою. Зверху оголовка влаштовується дашок, навіс або оголовок вміщують у будку.

Основні вимоги для захисту колодязя від забруднення поверхневими стоками:

- влаштування перехоплюючих канав, які відводять стоки від колодязів;

- навколо колодязя робиться «замок» з гарно замішаної та пошарово утрамбованої глини чи масного суглинку (глибиною 2 м і шириною 1 м) або бетонується (асфальтується) майданчик радіусом не менше 2 м на основі з щебеню, товщиною 15-20 см та з ухилом від колодязя. Навколо колодязя, розміщеного у водопроникаючих ґрунтах (піски, піщано-гравійні, піщано-галькові) з невеликим (2 м)  покриттям супіску, суглинків, необхідно цементувати майданчик радіусом не менше ніж 2 м та з ухилом від колодязя;

- для підйому води з колодязя застосовуються насоси, у разі неможливості – обладнується коловоротом або міцно прикріпленим «журавлем» з відром для загального користування;

- біля колодязя слід влаштувати підставку для відра;

- споруда повинна мати огорожу радіусом не менше 2 м з хвірткою та стежкою із твердим покриттям (від хвіртки до колодязя).

Вимоги до утримання колодязів:

– територія поблизу колодязя повинна утримуватись в чистоті, вода відводитись;

– не дозволяється підйом води відрами, які приносяться населенням, черпати воду з громадського відра принесеними з дому ковшами, тобто повинно бути відро загального користування;

– не рідше одного разу на рік повинна проводитись чистка колодязя. Чистка проводиться коштом того органу, на балансі якого перебуває колодязь;

– після кожного ремонту і чистки повинна проводитись дезінфекція;

– необхідно проводити регулярне очищення не менше 2-х разів на рік (весною та восени), а також за результатами лабораторних досліджень;

– колодязі з непридатною для пиття водою, а також ті, які не використовуються населенням для поливу або пожежних потреб, повинні бути ліквідовані.

Трубчастий колодязь за своєю будовою є свердловиною, яка обладнана водяним фільтром, водопіднімальною трубою і насосом. Їх використовують, якщо глибина залягання водоносного шару перевищує 9 м. Такий колодязь є більш захищеним, ніж шахтний. Підйом води з трубчастого колодязя здійснюється за допомогою ручного або електричного насоса. В останні роки в шахтних колодязях насоси для підйому води теж не виняток.

За умови виконання всіх вказаних пропозицій вирішуються одразу два питання: захист підземних вод від забруднення та  можливість отримувати доброякісну та безпечну питну воду. Вимоги до якості та безпечності підземних вод, що підіймаються на поверхню за допомогою споруд у вигляді колодязів,  регламентують вказані вище Державні санітарні правила та норми.

2024 © Усі права захищено
Слідкуйте за новинами
Побудовано на платформі

Для забезпечення зручності у користуванні цим сайтом деякі сервіси використовують технологічні особливості, а саме - cookie. Таке функціональне рішення дозволить вам не вводити одну і ту ж інформацію кожен раз, коли ви повертаєтесь на цю сторінку, або переходите з однієї сторінки на іншу тощо. Залишаючись, ви даєте згоду на використання cookie.  Докладніше